Zastosowanie elektroterapii

reka

Większość z nas kiedyś, najczęściej z przekory, dotknęła ogrodznia „elekktrycznego pastucha”.
Co zapamiętaliście? – Szok? Nagłe uczucie mrowienia? To prąd elektryczny o niewielkim natężeniu przeszedł przez wasze ciało. Niegroźne, ale też nieprzyjemne. Jeśli zmienimy nieco skalę, to można porównać to z zabiegami elektroterapii, które są dostępne w Gabinecie rehabilitacji Rehastudio w Kędzierzynie-Koźlu i wykorzystywane w leczeniu bólu, czy przyspieszeniu gojenia się tkanek.

W przypadku zabiegów elektroterapii, możemy kontrolować dawkę prądu, przez co zabiegi są często odbierane przez Pacjenta, jako przyjemne mrowienie. Prąd elektryczny w służbie naszemu zdrowiu jest wykorzystywany już starożytności. W roku 63 naszej ery w Rzymie, lekarz Skryboniusz Largus opisywał metodę leczenia bólu, która polegała na kontakcie z elektryczną rybą pływającą w morskich wodach. Ale rozwój elektroterapii nastąpił dopiero szesnaście wieków później, gdy pojawiły się pierwsze maszyny elektrostatyczne, które zaczęto wykorzystywać w terapii bólu, głównie bólu głowy. Sam Benjamin Franklin, jeden z Ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych, był gorącym zwolennikiem tej metody łagodzenia bólu.

Głównym celem elektroterapii w leczeniu bólu, jest spowolnienie lub rozproszenie impulsów nerwowych płynących z nocyceptorów (receptorów bólu) do mózgu.

Z punktu widzenia fizjoterapii- elektroterapia i tzw. „bramkowanie bólu” jest bardzo skutecznym środkiem łagodzenia bólu, zarówno ostrego, jak i przewlekłego.

Znaczące korzyści elektroterapia przynosi szczególnie tam, gdzie konwencjonalne leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne (leczenie bólu przewlekłego).   Pamiętajmy jednak, że elektroterapia, to nie tylko leczenie bólu. Dzięki terapii z użyciem prądu elektrycznego możemy również efektywnie przyspieszyć proces gojenia się tkanki, czy wpłynąć na procesy zapalne.

Prądy interferencyjne

Doskonałym przykładem zastosowania elektroterapii są prądy interferencyjne (stosowane skróty: IF lub ID). W istocie prądy interferencyjne są zbliżone do innej formy elektroterapii- przezskórnej elektrostymulacji nerwów TENS, w której również wykorzystuje się prądy wysokiej częstotliwości. Jednak w przypadku IF oddziaływanie prądy jest głębsze, gdyż do leczenia wykorzystuje się dwa prądy, które są przesunięte w fazie względem.
Dzięki temu, krzyżowe ustawienie elektrod powoduje, że dochodzi do interferencji i powstania prądu niskiej częstotliwości, który wnika w głębsze tkanki.
Sam zabieg jest przyjemny dla pacjenta, trwa 15-20 minut i jest powtarzany przez 2 do 4 tygodni.

4 najważniejsze zastosowania kliniczne prądu interferencyjnego to:
- uśmierzenie bólu
- stymulacja mięśni – zapobieganie zanikowi mięśni, reedukacja, utrzymanie zakresu ruchu
- miejscowa poprawa trofiki (ukrwienia, odżywienia) tkanek
- zmniejszenie obrzęku
Skuteczność wyżej wymienionych zastosowań IF jest bardzo dobrze udokumentowana w literaturze.

Prawidłowo wykonany zabieg działa natychmiastowo, przynosząc znaczną ulgę w bólu i redukując spożywanie, wysoce niebezpiecznych, silnych leków przeciwbólowych.

Inne rodzaje prądów stosowane w elektroterapii:

- elektrostymulacja TENS

- prądy diadynamiczne (DD)

- prądy Kotza (elektrostymulacja rosyjska)

- galwanizacja

- jonoforeza

- elektrostymulacja mięśni

- mikroprądy

 Elektroterapia w szczegółach czytaj   
Zastosowanie fizykoterapii w jednostkach chorobowych czytaj