magnetoterapia
Choć zjawisko magnetyzmu jest wykorzystywane w leczeniu już od czasów antycznych, to dopiero ostatnie 30-40 lat pozwoliło naukowcom ostatecznie udowodnić przydatność  magnetoterapii w leczeniu wielu schorzeń.

Udowodniono, że zmniejszenie wpływu pola magnetycznego na nasz organizm ma tragiczne skutki. Astronauci, których ciała pozbawione były wpływu ziemskiego pola magnetycznego odczuwali bóle kostno-stawowe, bóle głowy , a także rozdrażnienie i zaburzenia funkcji centralnego układu nerwowego.Dlatego w skafandrach kosmicznych zaczęto instalować magnesy, których zadaniem była imitacja naturalnego pola magnetycznego.

Najlepiej udokumentowanymi efektami magnetoterapii jest poprawa procesów tzw. oddychania tkankowego, co w prostej linii prowadzi do przyspieszenia regeneracji uszkodzonych struktur. Dzięki temu znacznie przyspieszony jest zrost kostny. Najlepiej poznanym efektem działania pola magnetycznego jest wpływ na procesy oddychania tkankowego i regeneracji tkankowej. Przyspiesza zrost kostny, natomiast stany zapalne ulegają zmniejszeniu.

Zastosowanie magnetoterapii jest szerokie, ale najczęściej i z najlepszymi efektami stosowana jest po urazach narządu ruchu (złamania i skręcenia- najlepsze efekty osiąga się rozpoczynając terapię możliwie szybko po urazie; opatrunki gipsowe nie mają wpływu na leczenie) oraz w zespołach bólowych spowodowanych chorobami zwyrodnieniowymi.

Jednak nie wolno zapominać, że do terapii polem magnetycznym istnieją przeciwwskazania.
Oto główne z nich:

✗ ciąża,
✗ gruźlica,
✗ choroba nowotworowa,
✗ padaczka,
✗ ostre infekcje,
✗ nadczynność tarczycy,
✗ elektroniczne implanty (rozrusznik serce implanty słuchowe itp.).