UD

U podstaw działanie ultradźwięków leży nauka zwana akustykom. Większości z nas kojarzy się ona z wyłacznie z dźwiękiem, który słyszymy na codzień. Nic bardziej mylnego, to nauka zajmująca się każdą falą akustyczną niosącą ze sobą energię, a więc- również interesującymi nas ze strony rehabilitacji ultradźwiękami. Pacjentom UD często przedstawiane są w tajemniczy sposób, jako „coś” co słyszą nietoperze i delfiny, a czego czasem wogóle nie czuć. Tymczasem to zabieg prosty w wykonaniu i bardzo skuteczny, a ultradźwięki akustycy badają już od ponad 80 lat.

Ultradźwięki, są zabiegiem często mylonym z  diagnostyką ultrasonograficznej, czyli popularnym USG, która pozwala specjaliście „zajrzeć w głąb naszego ciała”.  Wykorzystasnie ultradźwięków w służbie medycynie, jest bardzo szerokie, od myjek ultradźwiękowych, przez urządzenia do usuwanie kamienia nazębnego, aż po skalpele ultradźwiękowe. Jednak nas najbardziej interesuje wykorzystanie ich w leczeniu urazów i chorób narządu ruchu.

Ultradźwieki są od lat 50-ty ubiegłego stulecia powszechnie i bardzo skutecznie używane w leczeniu fizjoterapeutycznym. Dzięki fonoterapii możliwe jest znaczne przyspieszenie procesów gojenia się tkanek miękkich znajdujących się nawet tych położonych w głębszych warstwach ciala. Szczególnie dużą skuteczność ultradźwięki wykazują w leczeniu takich struktur, jak mięśnie, ścięgna, więzadła czy stawy.

Aparat ultradżwiękowy używany w Gabinecie rehabilitacji i masażu Rehastudio  działa na dwóch częstotliwościach: 1 i 3 MHz. Im wyższa częstotliwość fali ultradźwiękowej, tym płytsza penetracja tkanek. Dzieki takiem rozwiązaniu, możemy leczyć zarówno gęboko położone struktury okołostawowe, jak i wykorzytywać UD w leczeniu chorób skóry.

Fonoforeza oraz terapia skojarzona.

Dzięki ultradżwiękom bardzo efektywnie można wspomóc przezskórne podawanie leków- fonoforeza. To tego celu wykorzystuje się leki w postaci żeli (Dicloziaja, Fastum, Mobilat, itp.). Metoda fonoforezy w znacznym stopniu zwiększa ilość substancji aktywnej, która wprowadzana jest w miejsce zmienione chorobowo, jednocześnie „oszczędzając” nasz układ pokarmowy.

Terapia skojarzona, to niezwykle skuteczne połączenie terapii ultradźwiękami i elektrostymulacji przeciwbólowej TENS. Leczenie takie daje bardzo silny efekt przeciwólowy, szczegolnie polecane jest w przypadku bolów mięśniowych, pourazowych oraz nerwobóli.

Działanie ultradźwięków:

✔ przeciwbólowe i przeciwzapalne (wyzwalanie substancji histamino-podobnych),

✔ zwiększające ukrwienie tkanek (rozszerzenie naczyń krwionośnych, redukcja obrzęków i wysięków),

✔ zmniejszające napięcie mięśni (głęboki mikromasaż),

✔ zwiększające elastyczność tkanki łącznej (blizny, stany po urazach mięśni i torebek stawowych),

✔ przyspieszają gojenie ran.